Jakie tasmy LED wybrać : 12V DC czy 24V DC ?

Posted By: Jacek In: Poradnik LED On: Comment: 0 favorite Hit: 4665

Które taśmy LED są lepsze : 12V DC czy 24V DC?

Jakie taśmy LED wybrać – 12V DC czy 24V DC ?

Jest to pytanie , jakie zadają sobie przyszli użytkownicy taśm LED – czy lepsza jest taśm 12V DC czy 24V DC ? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie 12V DC, w innych 24V DC.
Poniżej postaram się w skrócie omówić zalety poszczególnych rozwiązań.
Na pewno taśmy 12V DC  są dostępne u wielu sprzedawców w dość szerokim asortymencie. Taśmy 24V DC są mniej popularne, więc w wielu przypadkach dalsze rozważania na temat wyboru nie będą miały sensu. A szkoda, bo rozwiązania 24V mają wiele przewag w stosunku do 24V.
Ale najpierw o przewadze 12V DC. Poza szerszą dostępnością samych taśm jak i zasilaczy będzie to możliwość skracania o odcinki dwa razy krótsze, niż w przypadku 24V DC. Przykładowo jeśli porównamy taśmy o gęstości 60 diod/m - przy taśmach 12V DC możemy je skracać co 3 diody, czyli co 5 cm. W przypadku taśm 24V DC skracanie jest możliwe co 6 diod, czyli co 6 cm.
A teraz już tylko przewagi 24V DC. Najważniejsze z nich to :
    • Znacznie mniejsze spadki napięć (taśma świeci bardziej równomiernie na całej długości)
    • Maksymalny odcinek taśmy 24V DC , jaki możemy zasilić jednostronnie to aż 10m . W przypadku taśm 12V DC – to 5 metrów.
    • Dwa razy mniejsze prądy, co może mieć wpływ na trwałość.
    • Dwa razy mniejsze natężenie prądu – więc do sterowników obsługujących napięcia 12V/24V możemy podpiąć dwa razy większą ilość taśmy LED 24V DC niż w przypadku 12V DC.
    • Mniejsze natężenia prądu – więc możemy zastosować cieńsze przewody zasilające.
Oczywiście dla indywidualnego odbiorcy wszystkie te różnice nie są tak istotne i tutaj wybór zależy głównie od dostępności produktów. Gołym okiem nie zobaczymy różnicy w świeceniu obu rodzajów taśm (pod warunkiem wykonania prawidłowego zasilania). Jednak przy dużych instalacjach, o dość długich odcinkach,  warto się już zastanowić nad wyborem taśm 24V DC.

Comments

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień