Lewy baner

  • LeftBanner 1 9W uchylny

Kategorie Blogu

Kategorie Blogu

SZTUKATERIA

Aktywne filtry

Sztukateria wewnętrzna kojarzy się z elegancją i dobrym smakiem. Dawniej sztukaterię wykorzystywano do ozdabiania salonów w dworkach czy luksusowych kamienicach, dzięki czemu ich wnętrza zyskiwały niepowtarzalny klimat. Przez moment sztukateria kojarzyła się też z kiczem, jednak obecnie znów wróciła do łask. Sztukateria kiedyś była wykonywana z gipsu – obecnie do przygotowania elementów ozdobnych wykorzystuje się wytrzymały styropian pokryty tynkiem sztukatorskim.

Sztukateria występuje w bardzo różnych wzorach i kształtach, co sprawia, że można wykorzystać ją zarówno w stylizowanych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Sztukateria wewnętrzna staje się obecnie elementem coraz częściej wykorzystywanym przy aranżowaniu pomieszczeń. Tego typu dodatki dekoracyjne można użyć między innymi do przyozdobienia jednobarwnych powierzchni, do zamaskowania karnisza, ukrycia nierówności powstałych na łączeniach ścian, a także do zasłonięcia kabli.

Dekory świetnie zamaskują też szpary wokół futryn i zasłonią ubytki oraz pęknięcia w ścianach. Współczesna sztukateria dzieli się ze względu na różnorodność form (kształtu). W sprzedaży znajdziemy przede wszystkim listwy przysufitowe oraz przypodłogowe, płaskie listwy naścienne, a także rozety, portale, pilastry, płaskorzeźby oraz kolumny. Elementy można ze sobą łączyć, dzięki czemu możliwe jest stworzenie niepowtarzalnych i bardzo oryginalnych ozdób. Sztukateria doskonale sprawdza się w wysokich i przestronnych pomieszczeniach. Dekory wprowadzają do wnętrza odrobinę luksusu oraz elegancji, a także nadają mu szyku.